Pracovní právo

Obecně lze o pracovní právu říci, že upravuje vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, pracovní podmínky zaměstnanců a ochranu jejich zdraví, právní vztahy před vznikem pracovněprávních vztahů a vztahy kolektivní povahy související s výkonem závislé práce.

Více informací

Pracovní právo je právním odvětvím, ve kterém nalezneme prvky soukromého práva a práva veřejného. 

Vznik pracovního práva odůvodnila potřeba chránit slabší stranu pracovního vztahu, a to zaměstnance. Prvním významným dokumentem byl Ius regale montarum – horní zákoník Václava II. z let 1300 až 1305. Vznik pracovního práva v moderním slova smyslu lze datovat zhruba až od druhé poloviny 19. století. 

Pracovní právo tak jak jej známe dnes tvoří soubor právních norem, které upravuje v zásadě tři oblasti (tj. individuální pracovní právo, kolektivní pracovní právo, které se prolíná s individuálním pracovním právem a právní úprava zaměstnanosti).

Historicky první oblastí pracovního práva je individuální pracovní právo, které zahrnuje vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Těžištěm právní úpravy této oblasti je zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.).

Kolektivní pracovní právo zahrnuje pracovněprávní vztahy mezi subjekty, které zastupují kolektivy zaměstnanců (zpravidla odborové organizace a rady zaměstnanců), a zaměstnavateli. Právní základ této oblasti nalezneme v zákoníku práce, který upravuje hmotněprávní stránku a zákonu o kolektivním vyjednávání (zákon č. 2/1991 Sb.), který upravuje pracovněprávní stránku.

Oblast právní úpravy zaměstnanosti reguluje vztahy, které vznikají při realizaci práva získat prostředky k uspokojení životních potřeb daného člověka. tyto vztahy vznikají zejména mezi člověkem jako občanem a příslušnými státními orgány (zejména úřadem práce či ministerstvem práce a sociálních věcí). Právní úpravu této oblasti nalezneme v zákoně o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb.).

S čím vám pomůžeme

  • zpracování pracovních smluv, dohod o pracovní činnosti, dohod o provedení práce, dohod o srážkách ze mzdy, pracovních řádů, mzdových předpisů, atd.
  • posouzení otázek skončení pracovního poměru, nároků na odstupné, náhrady za dovolenou, překážky v práci na straně zaměstnavatele apod.
  • nároky z pracovních úrazů
Pracovní právo